ערבי עיון והעשרה להורי סולם

סניף סולם במודיעין עילית מפעיל גני שפה ותקשורת בשפת האידיש. לאחרונה התקיימה סדרת הרצאות להורים, אבות ואמהות, בנושאים החשובים עבורם ביותר: הקניית הקריאה בגני שפה, ושילוב ילדי שפה בחינוך הרגיל. ההרצאות נמסרו ע”י מיטב המומחים בתחום, הרב ברזבסקי, מפקח קריאה נודע, דיבר על התהליכים הנדרשים לרכישת הקריאה בחינוך רגיל ובחינוך המיוחד, ועל השתתפות ההורים בתהליכים אלו. הפסיכולוג החינוכי ר’ חזקי שטיינמץ הסביר בהרחבה על יחסי גומלין בין קשיי התפתחות ושפה ליכולת למידת קריאה, והדריך את ההורים כיצד לשדר לילדים רוגע ושמחה סביב התהליך. פסיכיאטר גני סולם ד”ר בנימין קין עמד על הגורמים הנוירולוגיים והנפשיים שמעכבים את לימוד הקריאה אצל ילדי קשב וריכוז, והסביר ברמה מקצועית מתי ואיך נדרשת התערבות תרופתית.

להשלמת נושא הקריאה נמסרה הרצאה מקצועית ומקיפה על ידי רופא העיניים והאופטומטריסט ד”ר נורמן אהרונוביץ’, המתמחה במיוחד באבחון בעיות מיקוד ראיה ומטפל בהן בשיטה ייחודית, הוא הדגים בעזרת ציורים והמחשות את הסוגים השונים של קשיי מיקוד ואת השלכתם המיידית על רכישת הקריאה. הוא גם הציג נתונים על שכיחות קשיי ראיה בקרב ילדי חינוך מיוחד, והמליץ לאבחן ולעקוב בכל מקרה של ספק.

הרב סנדרוביץ’, מלמד שילוב ותיק, תיאר כיצד מתבצע שילוב בין ילדי גני שפה לילדי החינוך הרגיל. ויעץ לגשת לשילוב לפי המלצת צוות גני השפה. את סידרת ההרצאות חתם איש החינוך הרב אורי ברנדויין, מנהל רוחני בת”ת חוות דעת ות”ת דרכי אבותינו ומראשי ארגון ‘לב שומע’. הוא חלק עם ההורים את נסיונו הרב בתחום, דיבר על הקשיים ועל הפתרונות המוצעים בגני שפה, עודד בקשר לסיכוי הרב של ילדים אלו להשתלב ולהצליח בחינוך רגיל, ובעיקר הדגיש את חשיבות ההכלה של הילדים כמות שהם, עם הקשיים והניסיונות.

הנוכחות הגבוהה של ההורים בהרצאות וההשתתפות הפעילה בשאלות, העידה על הצורך הרב והתועלת הגדולה בסידרה מעשירה זו. גני סולם במודיעין עילית כוללים גני שפה לבנים ולבנות וגן תקשורת, כאשר כל הלימודים והטיפולים מתקיימים בשפת האידיש ע”י צוות מקצועי ומיומן. תחום לימוד הקריאה עובר שדרוג מיוחד בשנה זו עם צירופו של הרב ברזבסקי שליט”א כגורם מלווה שיגביר את שיתוף ההורים בתהליך. כמו כן נושא המוכניות לקריאה ‘עלה כיתה’ תחת הדרכתה המקצועית של הגב’ סנדרוביץ שפועלת בתיאום עם מדריכת הקריאה הותיקה הגב’ פלדמן על מנת להתאים תוכנית לימוד קריאה אישית לכל ילד.

גני סולם פועלים בשיתוף פעולה הדוק עם כל מוסדות האידיש בעיר: המוסדות השונים מפנים לסולם ילדים מתקשים, מלווים את תקופת לימודם בסולם, משלבים ילדים שמסוגלים לכך לפי המלצת המערכת, ובסוף התקופה קולטים בחזרה את הילדים המתאימים לחינוך הרגיל. הנהלת סולם הפיצה בשנה שעברה לכלל המוסדות ‘ערכות מיפוי’ מקצועיות בשפת האידיש כדי להקל על איתור קשיים והפנייתם לגורמי טיפול מתאימים.

מוסדות שזקוקים להדרכה לשימוש בערכות או לערכות נוספות, כמו גם הורים שמעוניינים להתייעץ אודות קשיים בגיל הרך מוזמנים להשאיר הודעה במזכירות סולם: 08-6226433 או במייל mcb@www.sulam.net

Share on print
Share on twitter
Share on whatsapp
+1

היה מעניין? יש עוד:

+1