מכתבים מרגשים מהורים

child-icon11

לגב' ארנסטר שלום וברכה!

בננו, למד במשך שנתיים בגן סולם בקרית יערים ורצינו לשתף אותך בחווייתנו כהורים.

בננו הוא ילד שלישי במשפחה של חמישה אחים – ילד חמוד ומתוק, שמגיל מסוים ניכרו אצלו פערים – ספק קוגניטיביים ספק רגשיים שהפריעו לו בלימודים ובתפקוד היומיומי. לאחר התלבטויות החלטנו להעביר אותו מגן של ת”ת בו לומדים אחיו לגן סולם שבקרייתנו. מלאי חששות מכותרת “חינוך מיוחד” מסרנו את בננו לידי צוות הגן.

במהלך שנתיים אלה בננו עבר תהליך בלתי נתפס: מילד שסובל מדימוי עצמי ירוד ותסכולים תמידיים – כשהתייחסותו הקבועה לכל שאלה על מסגרות לימודיות הייתה “מעצבן”, הוא הפך לילד שמח, חברותי, מוביל ובטוח ביכולותיו, כשאין פעם שהוא לא מספר לנו כמה “כיף” היה לו בגן! ניסיונות בלתי פוסקים להוכיח שהוא לא פחות טוב מאחרים התחלפו ברוגע פנימי ומבט בוגר על מערכות היחסים שלו עם חברים ועם מבוגרים. חוסר אמון בסובבים אותו ובדיקת גבולות מתמדת הפכו לפתיחות וקשרים חמים. גם הפערים הקוגניטיביים שבננו פתח ביחס לבני גילו נסגרו כלא היו והיום הוא עומד להשתלב בכיתה א’ בת”ת.

כל השינויים המדהימים האלה התרחשו בזכות של חום ואהבה שבננו קיבל באופן מרוכז במשך שנתיים מצוות הגן בשילוב עם המקצועיות הבלתי מתפשרת של חברות הצוות. בהובלתה הצמודה של גב’ אהובי רענן (שתמיד מצאה זמן להראות לו שהיא אוהבת אותו באופן מיוחד), צוות הגן ידע לזהות את הפערים, לקבוע יעדים, לשרטט את הדרך אליהם ולהצעיד את בננו בדרך זו. יום אחרי יום, שיחה אחר שיחה, טיפול אחר טיפול – ראינו איך בננו שלנו מטפס מעלה ומעלה, כשהוא שואב עוד ועוד כוחות מן האהבה והאמון של הגננות המקסימות והמטפלות המקצועיות.

בשיחת הסיכום אמרנו לצוות הגן – שנדמה לנו כי אין מילים חזקות מספיק לומר באמצעותן תודה על מה שהן עשו עבור בננו ועבורנו במהלך שנתיים אלה! איך אפשר להודות על כך שהן בנו בן אדם, פשוטו כמשמעו? דומנו כי כל מעשה חסד וכל עזרה לזולת מתגמדים לעומת התרומה שנשות גן סולם הצליחו לתרום לבננו – בהתוויית כיוון אחר לגמרי לכל החיים.

נספר גם שבנוסף לקשיים הרגשיים, ואולי כתוצאה מקשיים אלה, בננו התקשה במיוחד בתחום הקריאה. צוות הגן עודד אותו לאורך כל הדרך, למרות שנראה היה כי בננו דורך במקום, ומורת הקריאה, גב’ שושי כ”ץ, עבדה עם בננו במסירות אין קץ כדי לחולל שינוי. היום, בזכות הסבלנות והמקצועיות של צוות הגן, בננו קורא בחופשיות ובעיקר בהנאה גדולה, בולע ספרים שלמים ומתפלל מהסידור בשמחה! אמרנו לצוות המסור שכל תפילה של בננו וכל אות בתורה שהוא ילמד בעז”ה יהיו בזכותן.

לסיכום, אנו מלאי הערכה לצוות הגן על הלב והשכל, הרגש והמקצועיות, האהבה וההדרכה שלקחו את בננו שלנו למקום אחר לגמרי, ומתפללים שכל ילדי ישראל הזקוקים לכך יזכו לעבור תהליך דומה לזה של בננו

בהערכה רבה,בס”ד ט”ז תמוז תש”פ

 

לכבוד

אסתי ארנסטר

מנכלית סולםשלום רב.

 

שמי __ אמא ל___ המקסים, הילד האהוב והמיוחד שלי שמסיים עכשיו שנתיים מדהימות בגן סולם של קרית יערים.

וכשאנחנו באים לחתום את השנתיים המופלאות הללו איני יכולה להיפרד מבלי לכתוב כמה מילים על מנת לנסות ולו במעט לתאר את המסע המופלא של בני.

בני ילד מקסים, שובה לב, חינני, רגיש ואהוב על כולם. לפני קצת יותר משנתיים כשבני היה בגן הגננת דיברה איתי על הקשיים של בניוהמליצה להתחיל תהליך כדי לקבל עבור בני שעות שילוב או לשקול שילוב במסגרת גן שפה. 

התחלתי את התהליך, בררתי מה האופציות ובמקביל ערכנו בירור מקצועי לדעת מהם הקשיים שיש לבני. מהר מאד הבנתי שלילד המדהים הזה שלי אני רוצה לתת את העזרה המרבית ולכן אני הולכת על גן סולם.

הסביבה לא הבינה, הסבתא התנגדה, הדודים שאלו, החברים הרימו גבה…. אותנו זה לא עניין, ידענו אז בלי להבין את מה שאנחנו  מבינים היום, שלילד שלנו מגיע!!! להיות בגן סולם!!!

וככה החלו השנתיים המדהימות ביותר שיכולנו להעניק לבני.

תקצר היריעה ולא ימצאו המילים כדי לתאר את המסירות, המקצועיות, הנכונות, האהבה, הירידה לפרטים, המחשבה, הדאגה, תשומת הלב, ושום השכל שמאפיינים את גן סולם של אהובי רענן, נראה לי שאולי המילה שלמות יכולה לרמוז מעט על מה זה גן סולם.

בני זכה בשנתיים האלו לקבל את הכלים הכי טובים ואת העזרה הכי נכונה ואת הליווי והטיפול הכי מקצועיים.

בני התקדם, נפתח, ופרח. הלך לגן בשמחה. חזר הביתה בשמחה, למד בשמחה, שיחק בשמחה, התאמץ בשמחה והצליח להפיק את המקסימום מעצמו.

הצוות המדהים שליווה אותו השכיל לראות את בני על חוזקיו וחולשותיו, ונתן לו את הכלים על מנת לדעת לזהות ולהתמודד עם הקשיים, לפתח מגנוני הגנה, להעצים את הכוחות החיוביים ולנטרל את הפחד מהקשיים. הצוות השכיל לפתח אצל בני את הדימוי העצמי שלו, להעלות את הביטחון העצמי תוך כדי מודעות לחולשות והעצמת החוזקות…

בני מסיים את השנתיים האלו כשהוא מודע לעצמו וליכולותיו, מכיר את הצדדים הפחות חזקים, יודע לדבר על החששות ולהתמודד עם הקשיים.

בני עבר תהליך רגשי, טיפולי ולימודי שמקסם את יכולותיו בכל התחומים והוא מסיים את התקופה הזאת מתוך ניצול מקסימלי של הכוחות הגלומים בו.

בני יוצא לעולם הגדול, וזה מפחיד ומדאיג מצד אחד כי גן סולם זה החממה הכי בטוחה ומכילה ומגנה שניתן להעלות על הדעת, ומצד שני זה משמח ורגוע ומספק כי הוא הכי הכי הכי מוכן לאתגר הבא …. 

בגן סולם לא טיפלו בבעיות של בני, בגן סולם בנו לבני את הכלים כדי שהוא יוכל להתמודד עם הקשיים והאתגרים, ולצלוח!!!

וכשבני פורס כנפיים ויוצא למצוא את דרכו בעולם האמתי אני יודעת שהוא מצוייד הכי טוב שאפשר, לא נתנו לו דגים. נתנו לו את החכה והסבירו לו איך לקשור פתיונות, ולימדו אותו את הטכניקות כדי שהוא יצליח לבד לדוג את הדגים.

 

אז א”א לסיים, וא”א להיפרד וא”א למצוא את המילים המתאימות,

אבל גם א”א שלא!!!

א”א שלא לומר תודה ענקית על ימים ולילות, שגרה וחופשות, ושינוי תכניות שהצוות הכ”כ מיוחד של גני סולם, אהובי האחת והיחידה, הגננות המסורות (שרלה, נחמי, חיה ורבקי , הצוות המקצועי ובמיוחד איטי, רחל שירה ושושי , הסייעות והמזכירות. כל אחת לחוד ובעיקר המקשה של כולם ביחד שראו את בני והשכילו לקיים בו “חנוך לנער ע”פ דרכו…”  ואפשרו לבני למצוא את הדרך המיוחדת שלו לגדול ללמוד ולהתפתח.

 

אז כמו שכבר כתבתי תקצר היריעה ולא ימצאו מספיק מילים…..

 

אז פשוט נאמר בשם בני ובשם כל המשפחה : תודה  .

 

מתפללים על בני שבע”ה ימשיך עם הכלים שקיבל לגדול, ללמוד, להתפתח ולהצליח לעשות את רצונו יתברך מתוך שמחה ואהבה.

 

בהערכה עצומההעתק:הרב יצחק רביץ – ראש המועצה קרית יערים

מירי לביא –  מנהלת מחלקת חינוך, קרית יערים.

אהובי רענן – מנהלת גני סולם קרית יערים. 

צוות גן סולם – קרית יערים. ישיבת אהלי יעקב

הישיבה נותנת מענה מקצועי לתלמידים בעלי אבחנה של ASD בתפקוד גבוה, תוך עמידה רוחנית ברמה גבוהה במטרה לקדם את התלמידים בתחום התקשורתי והכשרתם להתנהלות עצמאית. הווי ישיבתי בית מדרש, לימודים תורניים ברמה מותאמת, חברותות )רכישת מיומנות, התנסות, העצמה, והכוונה(, הווי תורני חברתי, שילוב תורני וחברתי בקהילה.

פיתוח מיומנויות הכנה לתעסוקה

 ידע מקצועי, תוכנית כישורי חיים מורחבת, מגמות )יישומי משרד, תכנות, יישומים גרפיים, תקשוב(, יציאה להתנסות בקהילה. תכנית כישורי חיים מורחבת מוגנות , תפקודים ניהוליים במטבח, בפנאי ובהתארגנות, התנהלות עצמאית בקהילה ובמוסדותיה.

צוות הישיבה מותאם באישיותם הרוחנית, הערכית והתורנית וברמת המקצועיות בתחום התקשורת לצד מטפלים וחונכים, המודרכים ומלווים על ידי צוות הדרכה מקצועי בשיטת .DI

מסגרות אידיש

לסולם נסיון מוצלח של עבודה עם אוכלוסיה חסידית דוברת אידיש בירושלים זה למעלה מ 30 שנה. בסולם קיימות מסגרות באידיש בגנ”י, בי”ס לבנות וכיתות בתלמוד תורה לבנים, הנותנים מענים מקצועיים באידיש לאוכלוסיה זו, אשר בשנים האחרונות מודעת יותר לאפשרויות העזרה לילדיה, ומבקשת פתרונות המשמרים את מסגרת השפה והמנטליות.

סולם יעקב

בית הספר סולם יעקב נותן מענה לילדי ASD בגילאי 16-7 בתפקוד בינוני ובינוני- נמוך. בית הספר מעניק לתלמידים כלים מותאמים על מנת לפתח מיומנויות למידה, עצמאות אופטימלית, ויסות עצמי, תקשורת מיטבית ושילוב הדרגתי בקהילה. ייחודי ותו של מודל העבודה בבית הספר, בכך שהוא מבוסס על שילוב של שיטות TEACH ,DIR ,ABA שהוכחו

כאפקטיביות במיוחד בטיפול באוכלוסיה זו, תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות ומתקדמות. לכל תלמיד נבנית תוכנית לימודים אישית על סמך הפרופיל האינדבדואלי, תוך בחירת מטרות לקידומו המקסימלי בחשיבה משותפת עם ההורים. בסולם יעקב פועלת מועדונית המספקת לתלמידים סביבה רגועה, חוויתית ומקצועית פעילה חמישה ימים בשבוע משעות אחר הצהריים עד הערב, וכן בקייטנות בימי חופשה.

תורת יעקב

תלמוד תורה “תורת יעקב” נותן מענה לתלמידים בעלי לקות תקשורת ASD בתפקוד גבוה, בעלי יכולות קוגנטיביות ותפקודיות גבוהות כאשר קשייהם התקשורתיים והחברתיים באים לידי ביטוי במגוון התפקודים: תקשורת בין אישית, אינטראקציה חברתית, הבנת מצבים חברתיים, הסתגלות וגמישות חשיבה, עיבוד סנסורי, גיוון והרחבת תחומי ענין. בתלמוד תורה “תורת יעקב” מופעלות תכניות התערבות חדשניות בחינוך, בטיפול ובשילוב, המתבססות על עקרונות מודל ה . DIR התכנית החינוכית – טיפולית בת”ת מפתחת תחומי ענין,

מקנה מיומנויות ותפקודים יומיומיים ומכשירה את התלמידים לתפקוד עצמאי בהתייחס להיבטים הבאים: למידה )לימודי קדש, חול, ידע עולם והעשרה(, כישורי חיים, תקשורת וחיברות והכשרה לפנאי ותעסוקה. בת”ת קיים שילוב פרטני או קבוצתי לפיתוח מודעות וייצוג עצמי, פיתוח תפקודי לומד בקבוצה, פיתוח כישורים חברתיים ומעורבות בקהילה. מתוך הבנה שמקומם של ההורים מרכזי ומשפיע על התפתחות התלמיד והצלחתו, ומתוך אמון בכוחה של עבודה משותפת, תורת יעקב שמה דגש על מעורבות הורים, לווי, והדרכה.

אפיקים

בית הספר אפיקים הוקם כדי לתת מענה לבנות בעלות ליקויי למידה נרחבים ו/או סובלות מבעיות רגשיות/ התנהגותיות ו/או נפשיות. בבית הספר אפיקים ניתן מענה הוליסטי ומקיף את צרכי התלמידה מכל ההיבטים ובמכלול התחומים. הקניית מיומנויות למידה, פיתוח רגשי ועבודה התנהגותית או נפשית

באפיקים התלמידות משתתפות בתוכניות ייחודיות המעניקות להן כישורי חיים ומקצועות בכדי שתוכלנה להשתלב במעגל התעסוקה ובחברה כגון, יישומי מחשב, עיצוב שיער ותסרוקות, בישול וקונדיטוריה. בית הספר אף תומך ומציע עזרה ויעוץ להורים על מנת ליצור עבור התלמידה סביבה ביתית עם מסוגלות טובה יותר.

גני תקשורת

העקרונות החינוכיים – טיפוליים, דרכי העבודה ותוכנית הלימודים:

גני התקשורת של סולם מאמצים את הגישה הטיפולית של דר’ גרינשפן ודר’ ווידר מארה”ב, המכונה . R.I.. D היסוד הוא, כי לכל ילד הסובל מהפרעה התפתחותית נרחבת ). D.P. D ( קיים פרופיל נוירולוגי – התפתחותי ייחודי המשפיע ומגביל את תיפקודו. בגן אנו מנסים לתת מענה לצרכים ראשוניים אלו, כדי לעזור לילד להתפנות לעיבוד מידע מן העולם, להיות פעיל, עירני ומווסת בסביבתו הטבעית. צוות הגן מונחה לעקוב אחר היוזמות של הילדים, ולחפש את תחומי העניין והמוטיבציה שלהם, כדי לעודד למידה בהקשר חווייתי ומשמעותי. אנו שמים דגש על האינטראקציה עם הילדים וביניהם, לשיפור מיומנויות התקשורת והחשיבה הרגשית.

הגנים מחולקים לפי רמת תפקוד תקשורתית – חברתית וכן בהתאם לפוטנציאל הקוגנטיבי של הילדים. סדר היום ומטרות העבודה משתנים בכל גן, וכוללים פעילויות קבוצתיות; מפגש בוקר ומפגש צהריים, למידת נושא משותף, ארוחות משותפות ומשחק חברתי, קיימים גם טיפולים רגשיים בקבוצה. הילדים מקבלים גם סל טיפולים נרחב )טב”ם( במגוון תחומים, כאשר בבניית התוכנית החינוכית – טיפולית האישית וסדר היום הכללי, מתקיים דיאלוג תמידי בין רצון להתאים את הפעילות לנורמה המתקיימת בגן רגיל ועידוד אינטראקציות מתאימות, לבין התאמת הקצב והתוכן לקשיים הספיציפיים של כל ילד, וליכולתו לעבד מידע ולמידה.

גני תצפית

גני התצפית מהווים מרחב התפתחות משמעותי עבור ילדים המגלים קשיים בתחומי ההתפתחות השונים ומעלים שאלה דיאגנוסטית או שאלה לגבי דרכי ההתערבות. מרחב אשר מאפשר להם לפתח בסביבה מותאמת את כישוריהם הקוגניטיביים ואת התפתחותם הרגשית- חברתית, תוך כדי עבודה דיאגנוסטית בעבודה אינטגרטיבית רב צוותית. סדר היום במסגרות חינוכיות אלו מושתת על גישה

התפתחותית – מערכתית המתייחסת לכל תחומי ההתפתחות וליחסי הגומלין ביניהם והתערבות דיאגנוסטית RTI כמו גם לצרכים הספציפיים של כל ילד. הטיפולים הפרטניים והקבוצתיים המשולבים בסדר היום בגן מאפשרים לבנות לכל תלמיד תכנית המותאמת לצרכיו הספציפיים ומכוונים לפיתוח תחושת שייכות, מסוגלות ואוטונומיה של כל ילד וילד.

מעונות

מעון סולם הוא הוותיק מבין מסגרות מעונות היום השיקומיים הפועלים בירושלים.

המעונות מיועדים לתינוקות ופעוטות בגילאי 6 חד’ עד 3 שנים, בעלי איחור התפתחותי כללי הנובע מסיבות בריאותיות, גנטיות, תסמונות מסוימות ומחסך רגשי וסביבתי. במעונות סולם מתמחים בקשת רחבה של שיטות טיפול ובונים לכל פעוט את התוכנית המתאימה לו. הפעוטות מטופלים על ידי מיטב אנשי המקצוע הבכירים המתמחים במגוון שיטות פרא רפואיות בתחומי ההתפתחות השונים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, טיפול תחושתי בחדר סנוזלן, תרפיות רגשיות, טיפולי האכלה, מעקב פסיכולוגי ושירותים סוציאליים. במעון

מיושמות גישות עבודה עדכניות בהתאם לצרכי הפעוטות: ניתן דגש על בעיות וויסות חושי, D.I.R – שיטת טיפול אינטנסיבי ואינטגרטיבי המערב את כל הגורמים המטפלים בילד, תת”ח, תפקודי פה והרגלי אכילה. מסגרת המעון מנוהלת ע”י סגל רב מקצועי מיומן המודרך על ידי צוות פרא רפואי בכיר. כמובן שההורים שותפים מלאים בכל הליך הטיפול. מחקרים מוכיחים כי ככל שההתערבות הטיפולית מוקדמת יותר, הסיכויים לצמצם פערי התפתחות גדולים יותר וע”כ משתדלים במעון ‘סולם’ לקדם את הפעוטות ככל האפשר

Skip to content