חזון ומטרותסולם הוקם (1981) במטרה לחולל שינוי בעולמם של פעוטות, ילדים ונוער בעלי צרכים מיוחדים ולהפכם לעצמאיים, משולבים בקהילה, מאמינים ביכולותיהם ומממשים את הפוטנציאל הטמון בהם באופן מרבי מתוך אמונה, אהבה, שמחה, מקצועיות ואחריות ולהפכם מנטל לנכס בחברה. סולם פועל בכמה מישורים עיקריים על מנת להכשיר את הילדים לתפקוד נורמטיבי ולצמצם פערים לימודיים, התנהגותיים ורגשיים כדי לאפשר לכל ילד עולם של קידום וצמיחה:

  • הפעלת מסגרות יום שיקומיות חינוכיות ברחבי הארץ תוך פיתוח גישות עבודה מקצועיות חדשניות וייחודיות עבור פעוטות וילדים עם נכויות התפתחותיות כולל: אוטיזם והפרעות תקשורת, תסמונות שונות, פיגור, ליקויי למידה, קשיים תפקודיים מוטוריים, שפתיים וקוגניטיביים או הסובלים מחסכים רגשיים, נפשיים או סביבתיים.
  • העצמת המשפחות והכשרתם להורות מקבלת, תומכת ויוצרת צמיחה.
  • העלאת המודעות ושינוי עמדות בחברה והשפעה על מדיניות וחקיקה.

!!כ- 30% מבוגרי סולם מצליחים להשתלב במסגרות המשך רגילות

סולם, חלוץ בישום שיטות חדשניות ותכניות ייחודיות ובהטמעת המודל המהפכני מארה"ב DIR במסגרת טיפולית כוללת בישראל. הודות לצוות המקצועי וליישום התכניות הטיפוליות ברמה גבוהה במיוחד ולהיצמדות למקצועיות וחדשנות ולפיתוח מענים ייחודיים לצרכיהם המשתנים של הילדים, סולם מוכר ומוערך מאוד בקרב קהיליית הרופאים, הפסיכולוגים והמטפלים הפרא רפואיים.

בסולם, 555 פעוטות ילדים ונוער מגיל חצי שנה עד גיל 17 שנים המקבלים מענה ב- 71 כיתות לימוד מחולקות ל- 12 מסגרות יום שיקומיות בירושלים, בית שמש קריית יערים ומודיעין עילית המנוהלות בידיהן האומניות של נשות מקצוע בכיר ומיומן. במרכזים ניתנים שירותים טיפוליים וחינוכיים כוללניים ע"י צוותות מקצועיים החוסכים להורים ולילדים מאמץ מיותר של ריצות למכונים שונים על חשבון שעות עבודה או תפקוד מיטבי בבית.