הסיפור של רננה


רננה. כך הכרנו אותה, זוג עיניים חשדניות, גבות מכווצות אובדות בסבך תלתלים, תווים קשים של ילדה קשה, רננה, שם כל כך לא מתאים למראה.
רננה נולדה למשפחה פשוטה, אפילו פשוטה מאוד, את שלושת ילדיהם הקודמים גידלו בפשטות ובקלות, ההתפתחות וההצלחה היו מובנים מאליהם. אך מה שהצליח אצל אחיה הקודמים, לא התאים לרננה, בעלת סף קשב נמוך ובעיות תחושה קלות. איש לא היה שם, להסביר להוריה שרננה שלהם זקוקה לתשומת לב במנות גדושות ולטיפול והכוונה מיוחדים.
 רננה נכשלה בכל אשר פנתה וספגה ביקורת ועלבונות כואבים. בבית הספר לא קלטה אפילו את הקריאה, לא הצליחה להחזיק עפרון נכון, ואת תסכולה פרקה על חברותיה, שדחו את הילדה הכעוסה והנחשלת. הלקות ההתחלתית הקלה של רננה ספחה פער סביבתי גובר והפרעות רגשיות נלוות. ואז הגיעה המלאך בדמותה של מורת השיח שהוצמדה לרננה בבית הספר, בסיום שנת הלימודים הפנתה את רננה לבית הספר אפיקים ללקויות למידה של סולם. הצוות המקצועי של אפיקים לא נבהל מן היצור הפרוע והאלים, אלא גילה את מה שהיא באמת: ילדת חמד קטנה, הסובלת מלקויי למידה ומחסך רגשי שבהחלט ניתנים לטיפול. 


 רננה עברה סדרת אבחונים מקצועיים ונבנתה בעבורה תכנית טיפול מקיפה: היא נרגעה בחדר הסנוזלן; הגיעה לאיזון תחושתי בעזרת המרפאה בעיסוק ולמדה לדבר נכון בעזרת קלינאית התקשורת. הטיפול בפינת החי העניק לה תחושת ערך עצמי שכה חסרה לה; בכיתה – למדה רננה יחד עם חברותיה להתמודד עם לקויי הלמידה שלה, בסיום שנת הלימודים הנוכחית היא קוראת כמעט בלי שגיאות וכותבת בכתב ברור, אם כי לאט. בד בבד סייעו הפסיכולוגיות להקנות לה נורמות התנהגות תקינות, ועם המון סבלנות, תמיכה ואהבה הפכו אותה למקובלת ואהובה יותר על חברותיה.


 ידידי סולם מימנו לרננה תכניות שמחוץ לסל הסטנדרטי, ורננה החלה לפרוח: בתכנית כישורי החיים למדה רננה לדאוג להיגיינה אישית ואפילו לטפח את עצמה, היא עדין רוכשת קודי התנהגות ונורמות תפקודיות. נהנית מחוגי העשרה המעניקים לה סיפוק וחווית הצלחה. בצהרון ממומשת תכנית ההעצמה המקצועית של רננה המעודדת אותה להתנסות בקשרים חדשים באופן חיובי ובונה.
 רננה סיימה באפיקים שנה ראשונה. היום, היא 'רננה': ילדה שמחה ומשובבת למראה, אהובה על חברותיה ומורותיה ומשיבה כפליים אהבה לבית הספר המלאכי שהאיר את חייה. בשנה הבאה תשתלב רננה בחלק משעות הלימודים בכיתה רגילה, והפעם - ברגל ימין לקראת ההצלחה. 


 כשתבקרו באפיקים ותראו ילדה קורנת שעיניה מאירות, עתידה לפניה וכולה אומרת רננה – תזהו מיד!