ראש עיריית בית שמש ד”ר עליזה בלוך בסיור בסולם

ילדי “סולם” והצוות התרגשו לקראת ביקורה של ראש העיר הגב’ עליזה בלוך, סגן ראש העיר הרב ארנרייך וחברי עירייה.

הסיור החל בגני תקשורת ומעון לילדי ASD, המנהלת גב’ הרטמן נתנה סקירה כללית על פעילות הסניף, המשרת אוכלוסיה מגוונת על הספקטרום. וזוכה בס”ד להצלחות מרשימות בזכות שיטות העבודה המקצועיות והייחודיות.

ראש העיר ערכה סיור בכיתות, התעניינה בפעילות והתרשמה מאוד מהרמה המקצועית ,ממגוון אנשי הצוות ומאיכות הטיפול. הילדים שחיכו לבואה התרגשו מאוד ושיתפו אותה בחוויותיהם ובמשאלותיהם.

בפני ראש העיר הוצגו תוכניות ייחודיות כמו :מודל ה-DIR המופעל בגנים באינטנסיביות ובהצלחה רבה, תוכנית התת”ח, המאפשרת תקשורת לילדים המתקשים לדבר ,תוכניות שילוב של ילדים בגנים בקהילה, פיתוח מקצועי של כלל אנשי הצוות,הישגים ותכניות עתידיות.

משם עברה המשלחת למסגרת ‘תורת יעקב’ – תלמוד תורה וישיבה לתלמידים עם קשיי תקשורת- ASD, בתפקוד גבוה.

המנהלת המקצועית של המסגרת, גב’ כץ: “מסגרת ‘תורת יעקב’ מושתתת על ערכים של תורה ויראת שמים על טהרת הקודש ע”י צוות מקצועי הכולל צוות מלמדים יראי שמים בכיתות הגבוהות, וצוות מלמדים מתגבר בכיתות הנמוכות – המקבלים הדרכה מקצועית.

במסגרת, היא הוסיפה, בנוסף לתכניות הלימודים שהינן ברמה לימודית גבוהה ובנוסף לתגבורים הפרטניים – מושם דגש רב על כישורי חיים ומיומנויות תקשורת וחיברות.

לדבריה ולדברי הצוות המקצועי בפני ראש העיר- התלמידים לומדים להתמודד עם אתגרי הלקות ורוכשים את היכולת להתמודד בחיים ולהשתלב בחברה ובקהילה, כל זאת בהתאם לעקרונות גישת ה DIR, כשכלל הצוות החינוכי והמקצועי מודרך באינטנסיביות בגישה זו ע”י צוות מומחים בעלי שם בתחום.

ראש העיר שמעה על המשאבים המרובים המושקעים בשילובים איכותיים במסגרות תתי”ם בעיר, בהתאם לקהילות השונות, ובגילאי הישיבה הבוגרים- התלמידים רוכשים מיומנויות עצמאות וניידות ומקבלים הכשרה תעסוקתית בתחומי היכולת, על מנת לאפשר להם חיים עצמאיים ואיכותיים”.

במהלך הביקור התענינה ראש העיר בתלמידים ובמצבם באופן ישיר, התלמידים שתפו בשביעות רצונם מהמסגרת ומהקידום האישי אותו חשים, כמו כן הביעו משאלות וחוויות כתושבי העיר.

בפני ראש העיר הוצגו מגוון מענים יחודיים ותוכניות ייעודיות לאוכלוסית ASD בפיתוח צוות “תורת יעקב” שרכש לו שם בין מומחי לקות תקשורת – כצוות מיומן ומומחה לקידום תלמידים עם הלקות.

ראש העיר שמעה על הביקוש והענות של המסגרת לפתוח כיתת אידיש נפרדת, שתיתן מענה לאוכלוסיה ייעודית, הזקוקה למענה מותאם מבחינה קהילתית, בסמוך למסגרת בעלת ידע ומיומנות להתמודדות עם קשיי תקשורת, תוך תקוה להחזיר את התלמידים לחינוך הרגיל בהקדם, ככל הניתן.

ראש העיר הדגישה את החשיבות העליונה שהיא רואה בשילוב הילדים במסגרות ובמוסדות החינוך ובמתן מענה בדגש על כלל האוכלוסיות בעיר ובשילוב הבוגרים בתעסוקה מותאמת וביקשה להיות שותפה למהלך באופן אישי.

מנהלות הסניפים הנוספים של סולם בבית שמש הציגו את פעילות הסניפים: בי”ס “סולם יעקב “לילדים בעלי אבחנת ASD  בתפקוד נמוך-גב’ צ.שפירא, גני עיכוב התפתחותי באידיש ובעברית-גב’ ר.פריינד

גב’ א.ארנסטר מנכ”לית סולם סיכמה את הביקור בתודה לראש העיר וכל הצוות השותף התומך ומלווה את העשיה המקצועית ומקדה את אתגרי המערכת המשותפים לרשות.

הגב’ בלוך הביעה התרשמות עמוקה ונכונות גבוהה להצעיד קדימה את האתגרים הנדרשים.

היא סיכמה : “מתרגשת ושמחה מאוד בשביל ילדי בית שמש, הנמצאים בידיים המקצועיות של סולם. יש לילדים הזדמנויות לחוות דמויות איכותיות ומחבקות. כמות הצוות המקצועי ואיכותו, מראה  רגישות ואכפתיות גבוהה. בסולם רואים את הפוטנציאל בכל ילד ודוחפים אותו עד לקצה היכולת שלו”.

“הילדים האלה אינם ‘ילדים מיוחדים’ – הם בעלי צרכים והחברה צריכה להעניק להם אותם. וסולם עושה את זה בצורה נפלאה ומעוררת השראה!” אמרה ראש העיר.

Share on print
Share on twitter
Share on whatsapp
+1

היה מעניין? יש עוד:

+1

ישיבת אהלי יעקב

הישיבה נותנת מענה מקצועי לתלמידים בעלי אבחנה של ASD בתפקוד גבוה, תוך עמידה רוחנית ברמה גבוהה במטרה לקדם את התלמידים בתחום התקשורתי והכשרתם להתנהלות עצמאית. הווי ישיבתי בית מדרש, לימודים תורניים ברמה מותאמת, חברותות )רכישת מיומנות, התנסות, העצמה, והכוונה(, הווי תורני חברתי, שילוב תורני וחברתי בקהילה.

פיתוח מיומנויות הכנה לתעסוקה

 ידע מקצועי, תוכנית כישורי חיים מורחבת, מגמות )יישומי משרד, תכנות, יישומים גרפיים, תקשוב(, יציאה להתנסות בקהילה. תכנית כישורי חיים מורחבת מוגנות , תפקודים ניהוליים במטבח, בפנאי ובהתארגנות, התנהלות עצמאית בקהילה ובמוסדותיה.

צוות הישיבה מותאם באישיותם הרוחנית, הערכית והתורנית וברמת המקצועיות בתחום התקשורת לצד מטפלים וחונכים, המודרכים ומלווים על ידי צוות הדרכה מקצועי בשיטת .DI

מסגרות אידיש

לסולם נסיון מוצלח של עבודה עם אוכלוסיה חסידית דוברת אידיש בירושלים זה למעלה מ 30 שנה. בסולם קיימות מסגרות באידיש בגנ”י, בי”ס לבנות וכיתות בתלמוד תורה לבנים, הנותנים מענים מקצועיים באידיש לאוכלוסיה זו, אשר בשנים האחרונות מודעת יותר לאפשרויות העזרה לילדיה, ומבקשת פתרונות המשמרים את מסגרת השפה והמנטליות.

סולם יעקב

בית הספר סולם יעקב נותן מענה לילדי ASD בגילאי 16-7 בתפקוד בינוני ובינוני- נמוך. בית הספר מעניק לתלמידים כלים מותאמים על מנת לפתח מיומנויות למידה, עצמאות אופטימלית, ויסות עצמי, תקשורת מיטבית ושילוב הדרגתי בקהילה. ייחודי ותו של מודל העבודה בבית הספר, בכך שהוא מבוסס על שילוב של שיטות TEACH ,DIR ,ABA שהוכחו

כאפקטיביות במיוחד בטיפול באוכלוסיה זו, תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות ומתקדמות. לכל תלמיד נבנית תוכנית לימודים אישית על סמך הפרופיל האינדבדואלי, תוך בחירת מטרות לקידומו המקסימלי בחשיבה משותפת עם ההורים. בסולם יעקב פועלת מועדונית המספקת לתלמידים סביבה רגועה, חוויתית ומקצועית פעילה חמישה ימים בשבוע משעות אחר הצהריים עד הערב, וכן בקייטנות בימי חופשה.

תורת יעקב

תלמוד תורה “תורת יעקב” נותן מענה לתלמידים בעלי לקות תקשורת ASD בתפקוד גבוה, בעלי יכולות קוגנטיביות ותפקודיות גבוהות כאשר קשייהם התקשורתיים והחברתיים באים לידי ביטוי במגוון התפקודים: תקשורת בין אישית, אינטראקציה חברתית, הבנת מצבים חברתיים, הסתגלות וגמישות חשיבה, עיבוד סנסורי, גיוון והרחבת תחומי ענין. בתלמוד תורה “תורת יעקב” מופעלות תכניות התערבות חדשניות בחינוך, בטיפול ובשילוב, המתבססות על עקרונות מודל ה . DIR התכנית החינוכית – טיפולית בת”ת מפתחת תחומי ענין,

מקנה מיומנויות ותפקודים יומיומיים ומכשירה את התלמידים לתפקוד עצמאי בהתייחס להיבטים הבאים: למידה )לימודי קדש, חול, ידע עולם והעשרה(, כישורי חיים, תקשורת וחיברות והכשרה לפנאי ותעסוקה. בת”ת קיים שילוב פרטני או קבוצתי לפיתוח מודעות וייצוג עצמי, פיתוח תפקודי לומד בקבוצה, פיתוח כישורים חברתיים ומעורבות בקהילה. מתוך הבנה שמקומם של ההורים מרכזי ומשפיע על התפתחות התלמיד והצלחתו, ומתוך אמון בכוחה של עבודה משותפת, תורת יעקב שמה דגש על מעורבות הורים, לווי, והדרכה.

אפיקים

בית הספר אפיקים הוקם כדי לתת מענה לבנות בעלות ליקויי למידה נרחבים ו/או סובלות מבעיות רגשיות/ התנהגותיות ו/או נפשיות. בבית הספר אפיקים ניתן מענה הוליסטי ומקיף את צרכי התלמידה מכל ההיבטים ובמכלול התחומים. הקניית מיומנויות למידה, פיתוח רגשי ועבודה התנהגותית או נפשית

באפיקים התלמידות משתתפות בתוכניות ייחודיות המעניקות להן כישורי חיים ומקצועות בכדי שתוכלנה להשתלב במעגל התעסוקה ובחברה כגון, יישומי מחשב, עיצוב שיער ותסרוקות, בישול וקונדיטוריה. בית הספר אף תומך ומציע עזרה ויעוץ להורים על מנת ליצור עבור התלמידה סביבה ביתית עם מסוגלות טובה יותר.

גני תקשורת

העקרונות החינוכיים – טיפוליים, דרכי העבודה ותוכנית הלימודים:

גני התקשורת של סולם מאמצים את הגישה הטיפולית של דר’ גרינשפן ודר’ ווידר מארה”ב, המכונה . R.I.. D היסוד הוא, כי לכל ילד הסובל מהפרעה התפתחותית נרחבת ). D.P. D ( קיים פרופיל נוירולוגי – התפתחותי ייחודי המשפיע ומגביל את תיפקודו. בגן אנו מנסים לתת מענה לצרכים ראשוניים אלו, כדי לעזור לילד להתפנות לעיבוד מידע מן העולם, להיות פעיל, עירני ומווסת בסביבתו הטבעית. צוות הגן מונחה לעקוב אחר היוזמות של הילדים, ולחפש את תחומי העניין והמוטיבציה שלהם, כדי לעודד למידה בהקשר חווייתי ומשמעותי. אנו שמים דגש על האינטראקציה עם הילדים וביניהם, לשיפור מיומנויות התקשורת והחשיבה הרגשית.

הגנים מחולקים לפי רמת תפקוד תקשורתית – חברתית וכן בהתאם לפוטנציאל הקוגנטיבי של הילדים. סדר היום ומטרות העבודה משתנים בכל גן, וכוללים פעילויות קבוצתיות; מפגש בוקר ומפגש צהריים, למידת נושא משותף, ארוחות משותפות ומשחק חברתי, קיימים גם טיפולים רגשיים בקבוצה. הילדים מקבלים גם סל טיפולים נרחב )טב”ם( במגוון תחומים, כאשר בבניית התוכנית החינוכית – טיפולית האישית וסדר היום הכללי, מתקיים דיאלוג תמידי בין רצון להתאים את הפעילות לנורמה המתקיימת בגן רגיל ועידוד אינטראקציות מתאימות, לבין התאמת הקצב והתוכן לקשיים הספיציפיים של כל ילד, וליכולתו לעבד מידע ולמידה.

גני תצפית

גני התצפית מהווים מרחב התפתחות משמעותי עבור ילדים המגלים קשיים בתחומי ההתפתחות השונים ומעלים שאלה דיאגנוסטית או שאלה לגבי דרכי ההתערבות. מרחב אשר מאפשר להם לפתח בסביבה מותאמת את כישוריהם הקוגניטיביים ואת התפתחותם הרגשית- חברתית, תוך כדי עבודה דיאגנוסטית בעבודה אינטגרטיבית רב צוותית. סדר היום במסגרות חינוכיות אלו מושתת על גישה

התפתחותית – מערכתית המתייחסת לכל תחומי ההתפתחות וליחסי הגומלין ביניהם והתערבות דיאגנוסטית RTI כמו גם לצרכים הספציפיים של כל ילד. הטיפולים הפרטניים והקבוצתיים המשולבים בסדר היום בגן מאפשרים לבנות לכל תלמיד תכנית המותאמת לצרכיו הספציפיים ומכוונים לפיתוח תחושת שייכות, מסוגלות ואוטונומיה של כל ילד וילד.

מעונות

מעון סולם הוא הוותיק מבין מסגרות מעונות היום השיקומיים הפועלים בירושלים.

המעונות מיועדים לתינוקות ופעוטות בגילאי 6 חד’ עד 3 שנים, בעלי איחור התפתחותי כללי הנובע מסיבות בריאותיות, גנטיות, תסמונות מסוימות ומחסך רגשי וסביבתי. במעונות סולם מתמחים בקשת רחבה של שיטות טיפול ובונים לכל פעוט את התוכנית המתאימה לו. הפעוטות מטופלים על ידי מיטב אנשי המקצוע הבכירים המתמחים במגוון שיטות פרא רפואיות בתחומי ההתפתחות השונים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, טיפול תחושתי בחדר סנוזלן, תרפיות רגשיות, טיפולי האכלה, מעקב פסיכולוגי ושירותים סוציאליים. במעון

מיושמות גישות עבודה עדכניות בהתאם לצרכי הפעוטות: ניתן דגש על בעיות וויסות חושי, D.I.R – שיטת טיפול אינטנסיבי ואינטגרטיבי המערב את כל הגורמים המטפלים בילד, תת”ח, תפקודי פה והרגלי אכילה. מסגרת המעון מנוהלת ע”י סגל רב מקצועי מיומן המודרך על ידי צוות פרא רפואי בכיר. כמובן שההורים שותפים מלאים בכל הליך הטיפול. מחקרים מוכיחים כי ככל שההתערבות הטיפולית מוקדמת יותר, הסיכויים לצמצם פערי התפתחות גדולים יותר וע”כ משתדלים במעון ‘סולם’ לקדם את הפעוטות ככל האפשר

Skip to content